Historie kopané

Původní AFK Příkazy vznikl sloučením dvou mužstev z Příkaz a Nákla. Kopaná se v těchto obcích začala hrát kolem roku 1920. V roce 1928 byl založen sportovní kroužek, do jeho čela zvolili Františka Utíkala. O dva roky později, 5.května 1930, ustavili příkazští zásluhou Václava Lintnera regulérní sportovní klub, jehož předsedou se stal Dr. Ladislav Staroštík. V následujícím roce získávají první mistrovské body a zakládají i druhý celek mužů a družstvo dorostenců. V tomtéž roce uspořádal AFK první sportovní slavnosti, které se staly tradičními a populárními v celém okolí. Fotbalistům se dařilo. Brzy postoupili do II.třídy a zdálo se, že AFK bude velmi úspěšný vesnický klub. Bohužel, na přelomu roku 1934/1935, přišla krize na poli sportovním i finančním a po pěti letech úspěšné činnosti končí dočasně činnost.
Za necelé 2 roky se hlásí nová generace. Předsednictví se ujímá J.Cenkl, vrací se hráči i dřívější letní slavnosti. V roce 1938 postupuje mužstvo mužů do II.třídy. Muži končí ve II.třídě na druhém místě. Postup do I.B třídy se však v roce 1941, ani o rok později nepodařil. V roce 1942 je Záloženský dům i přilehlé hřiště obsazeno okupanty a AFK zastavuje podruhé, tentokrát nedobrovolně, svoji činnost. Po osvobození v roce 1945 za předsednictví pana Fialy je činnost klubu opět obnovena. Mužstvo je zařazeno do III.třídy, ale za rok hraje již II.třídu, kde se umístilo na druhém místě. V letech 1947 až 1953 se v Příkazích hrála jen dorostenecká kopaná. V jedenáctce vynikali zejména Prázdný, Vachutka, Svoboda, Henek a Večeřa, kteří se v příštích letech stali základem mužstva mužů. Situace se pomalu lepšila. V roce 1955 hrálo první mužstvo okresní přebor, kde skončilo na pátém místě. V roce 1959 sestoupilo až do IV.třídy, ale za rok se vrátili do III.třídy, kde vydrželi následujících deset let. V předsednictví oddílu se vystřídali  V.Šišma, A.Suchomel aj.Hon. Jednatelem a duší celého oddílu byl v té době O.Dopita. v roce 1962 převzal funkci trenéra MVDr.Šnoflák, který byl přínosem pro příkazskou kopanou. Druhá polovina šedesátých let je poznamenána vylepšováním sportovního areálu. Bylo rozšířeno hřiště, dřevěné branky byly nahrazeny kovovými, byly nainstalovány elektrické hodiny a pořízen rozhlas. Muži na jaře 1969 vybojovali II.třídu a v soutěži měli čtyři mužstva. Při čtyřicátém výročí založení klubu si to v Příkazích rozdali internacionálové Slávie a Sparty Praha. V sezóně 1973/74 postoupili do I.B třídy. V roce 1988 odsadili v soutěži 2.místo ( tehdy se ovšem jmenovala krajská soutěž – krajská soutěž druhé třídy), což znamenalo 12.místo mezi všemi kluby Olomoucka.v roce 1991 vzniká Hanácká fotbalová župa a první družstvo Příkaz se dostává do I.A třídy. Potvrzuje, že tam patří, když v soutěži 1991/92 obsazuje 8. místo a vydrží v ní následujících osm let. Koncem devadesátých let měla výkonnost prvního mužstva Příkaz sestupnou tendenci, která vyústila sestupem do I.B třídy a v roce 1999 do okresního přeboru. V sezóně 2003/2004 se podařilo postoupi zpět do I.B třídy a následující rok dokonce  o první příčky této soutěži. Bohužel následující roky nebyli tak úspěšné a i když Příkazy „A“ hráli v I.B třídě již několik sezón, bojovali o její udržení.
V sezóně 2010/2011 mužstvo Příkaz sestoupilo z I.B třídy do II. třídy. V současné době máme jen družstvo mužů a mladších žáků.
V následující sezóně pokračoval propad ve výsledcích a mužstvo mužů sestoupilo do III.třídy.

Návštěvnost stránek

041815